Ki vagyok én? Mi a dolgom a világban? Kihez fordulhatok az aktuális kérdéseimmel, nehézségeimmel? Mi lesz velem, ha megöregszem? Életünk során megannyi kérdéssel találkozunk. Lássuk, milyen segítségekre számíthatunk ezen a téren.
A biográfia egy önismereti, önfejlesztési út. Az életutat egy új perspektívából, Rudolf Steiner emberképe és Bernard Lievegoed pszichiátriai megközelítése alapján, hét éves ciklusokban vizsgálja. Segít megérteni és értelmezni sorsod egyediségét és összefüggéseit, megláttatni a mintákat, melyek az életedet segítik vagy gátolják.
Az emberek általában olyankor kezdenek biográfiai munkába, amikor valamilyen életkérdés feszíti őket (az élet értelme és célja, karrierbizonytalanság, ismétlődő nehézségek, magánéleti kérdések, anyagi vagy egészségi válsághelyzet stb.) A biográfiai munka során egy biográfiai konzulens/életútkísérő támogatásával tekintesz rá eddigi életszakaszaidra és az adott életszakasz törvényszerűségeire. A saját életutad történésein és megismerésén keresztül lehetőséged van arra, hogy felismerd, elfogadd és megváltoztasd az életedet: ki voltál a múltban, ki vagy most, és ki lehetsz a jövőben?
Az életút törvényszerűségeinek ismerete támogatást ad, mert megmutatja, hogy egy adott életkor, életszakasz milyen kihívásokat, akár kríziseket tartogat, és milyen jelentősége van az aktuálisan esetleg nehéznek megélt helyzeteknek az életút egésze szempontjából.
Biográfiai eszközöket többféle önismereti, önfejlesztési folyamatban alkalmaznak. Manapság világszerte elterjedt, és eredményesen használják akár terápiás, akár szervezet- és közösségfejlesztési folyamatokban is.
Sokak számára lehet fontos a vallási élet. Waldorfosként sokáig mi sem tudtunk róla, hogy van egy olyan egyházi közösség, amelyik ugyanazon az emberképen alapul, mint a Waldorf-pedagógia, és ahol ugyanolyan nyitott és szabad légkörben dolgoznak, mint amilyenben mi waldorfosként felnőttünk.
A Keresztény Közösséget (Die Christengemeinschaft) Rudolf Steiner segítségével alapították 1922 szeptemberében Dornachban, az első Goetheanumban, a vallási élet megújításának szándékával. Egy felekezetektől független kereszténységet gyakorol, ami azt jelenti, hogy nem ismer semmiféle dogmát, nincs kérdés-felelet alapú katekizmusa, nincsenek előírásai és tilalmai a magánéletben, és nincs gyónási kötelezettség sem. Ismeri azonban az Evangélium megértésére való törekvést, tiszteli az emberi szabadságot, és ápolja az isteni világ közelségének megélését a szentségek által: keresztelő (gyermekkorban), konfirmáció (14. életév körül), istentisztelet/megújított mise/emberszentelő szertartás (fiataloknak és felnőtteknek), megújított gyónás segítő beszélgetéshez kapcsolódva, házasságkötés, pappá szentelés, szent kenet.
Milyen kérdésekben, témában kaphatsz itt segítséget, támogatást? Néhány példa: egyéni és csoportos beszélgetések az önismeret és a lelki egészség fejlesztéséért, párkapcsolati kérdések, házasságkötés, egészség-betegség, veszteség vagy gyász feldolgozása, haldoklók és elhunytak kísérése, temetés.
Az AntroOtthon kezdeményezés keretében pedig egy olyan életközösség létrehozásán dolgoznak, amelynek fókuszában az idősödő emberek állnak, ahol értelmet lehet adni az utolsó életszakaszoknak, ahol az idősek a közösség értékes tagjai lehetnek. Ahol a halál az élet természetes részeként integrált, elfogadható, barátságos gondolat lehet. Egy természetbe beágyazott otthont szeretnének létrehozni, biodinamikus gazdasággal, egy művészi munkákra, önismereti munkára, különböző antropozófus terápiákra és gyógyításra lehetőséget adó térben. Olyan idősotthont álmodtak meg, amely egyben egy életközösség is lenne: ahol idősek, gondozók és fiatalok segítik egymást – minden korosztály képviseltetné magát. A területet Alexander Batthyányi ajánlotta fel az antropozófus mozgalom számára, Vas megyében, Sitkén, nagy épületekkel és egy 3 hektáros területtel.
Kapcsolódási lehetőségek:
Egyéni beszélgetések
A Biográfiai konzulensek vagy kísérők egyéni beszélgetések keretében tudnak segíteni ebben az önismereti folyamatban.
Magyarországon két szervezet fogja össze a biográfiai kísérőket, a Biográfiai Műhely és a Magyarországi Bernard Lievegoed Biográfia Intézet.
Elérhetőségeiket itt találod:
Biográfiai Műhely (biografiaimuhely.hu)
Bernard Lievegoed Biográfia Intézet (biografia.org.hu)
Csoportos műhelymunkák személyesen és online
Csoportos műhelymunkákon is részt tudtok venni, pl. az évkör ünnepei mentén, vagy egy-egy előre meghirdetett témában:
Műhelymunkák - Biográfia Műhely (biografiaimuhely.hu)
Önálló biográfiai munka
A Biográfiai Útinapló útmutatást, gyakorlatokat ad az önálló biográfiai munkához. Módszeres és kreatív módon nyújt lehetőséget a személyes életút holisztikus áttekintésére. Az útinaplóban hasznos kérdéseket, izgalmas kihívásokat és érdekes információkat találsz, melyek segítik életed tényeinek lejegyzését és a fontos események, életbevágó tapasztalatok összegzését.
Részletek: biografiaimuhely.hu/biografiai-utinaplo
Képzés:
Aktuális képzésekről a biografiaimuhely.hu honlapon, valamint a biografia.org.hu honlapon tudtok tájékozódni.
Kép: biografiaimuhely.hu
A Keresztény Közösség tiszteletben tartja az egyén világnézeti és gondolatszabadságát. Bárki szabadon részt vehet a rendezvényeken, az istentiszteleteken, és fogadhatja a szentségeket. A közösséghez kapcsolódónak érezheti magát az, aki egy szentséget fogad, vagy más egyéb módon egy lépést tesz a közösség felé.
Milyen kérdésekben, témában kaphatsz itt segítséget, támogatást? Néhány példa: egyéni és csoportos beszélgetések az önismeret és a lelki egészség fejlesztéséért, párkapcsolati kérdések, házasságkötés, egészség-betegség, veszteség vagy gyász feldolgozása, haldoklók és elhunytak kísérése, temetés.
Rendszeres programok: előadások, olvasókörök (pl. a „Béke arca” címmel), beszélgetőkörök (pl. a fiatal felnőttkori kihívásokról, vagy a sorsösszefüggések témájában), emberszentelő szertartás (mise/istentisztelet) (Budapesten hetente kétszer és ünnepnapokon, kéthavonta Nemesvámoson és Ispánkon, valamint a nyári táborokban), evangéliumkörök (Budapest, Gödöllő/Szada, Debrecen, Nemesvámos, Kecskemét, Ispánk, Szombathely, Pécs)
Fiatal felnőttek beszélgetőkör – Beszélgetések a fiatal felnőttkor kihívásairól. A havi beszélgetőkör végzett Waldorf-diákok kezdeményezésére indult el Budapesten, fiatal felnőtteknek. "Egy kis sziget a Waldorf után..." címen is megtaláljátok. Az aktuális témát a résztvevők által hozott kérdések alakítják. Állandó beszélgetőtársunk Silye Imre, a Keresztény Közösség lelkésze, aki antropozófus szemléletben tesz hozzá gondolatokat a beszélgetéshez. Várunk szeretettel minden érdeklődő fiatal felnőttet, nem csak volt waldorfosokat! Jelentkezés, részletek ide kattintva.
Elérhetőség: akeresztenykozosseg.org Cím: 1051 Budapest, Nádor u. 34. I. emelet 1., 5-ös kapucsengő, email: info@akeresztenykozosseg.org, hírlevélre feliratkozás: info@akeresztenykozosseg.org
Eseménynaptár: akeresztenykozosseg.org/esemenynaptar
Hírek, aktualitások: akeresztenykozosseg.org/hirek
Letölthető körlevél és programismertető: akeresztenykozosseg.org/korlevel-es-programismerteto
Fiatalok tábora és ifjúsági találkozók: akeresztenykozosseg.org/ifjusagi-talalkozo
A papok és lelkészek elérhetősége: akeresztenykozosseg.org/elerhetosegeink
A személyi jövedelemadó egyházi 1%-a felajánlható A Keresztény Közösség számára, a regisztrált nevük: Keresztény Közösség Egyház, Mozgalom a vallási megújulásért. Regisztrált technikai számuk: 1926
Kép: Ninetta Sombart: Háromkirályok facebook.com/ akeresztenykozosseg
Egy olyan életközösség létrehozásán dolgoznak, amelynek fókuszában az idősödő emberek állnak, ahol értelmet lehet adni az utolsó életszakaszoknak, ahol a közösség értékes tagjai lehetnek. Ahol a halál az élet természetes részeként integrált, elfogadható, barátságos gondolat. Ahol méltó módon és közösségben lehet majd megöregedni, ahol a fiataloknak tudatosan lehet majd az idősekkel kapcsolódni…
Egy természetbe beágyazott otthont szeretnének létrehozni, biodinamikus gazdasággal és egy művészi munkákra, önismereti munkára, különböző antropozófus terápiákra és gyógyításra lehetőséget adó térben. Olyan idősotthont álmodtak meg, ami egyben egy életközösség is lenne: ahol idősek, gondozók és fiatalok is vannak – minden korosztály képviseltetné magát. Waldorf-gimnazistákat is szívesen fogadnának majd szociális gyakorlatra, vagy a földdel való munkára a biodinamikus gazdaságban.
Kezdeményezésükkel egy modellintézményt kívánnak életre hívni, amelynek működése inspiráló példa lehet majd mások számára is, hasonló intézmények létrehozására.
Kapcsolódási lehetőség:
Ha szakértelmedet, önkéntes munkádat szeretnéd felajánlani, írj ide: antrotthon@gmail.com
Kapcsolat: antrotthon@gmail.com, antropozofus.hu/antrotthon,
Kép: antropozofus.hu/antrootthon