Rudolf Steiner munkássága az építészet területét is érintette, ennek talán legismertebb példája a svájci Goetheanum, az antropozófia központi épülete Dornachban. Steiner szemlélete az organikus vagy szerves építészet irányzatához kapcsolódik. A magyarországi szerves építészek nagy része Rudolf Steiner antropozófiájából és az ő általa tervezett Goetheanum épületeiből merített leginkább, illetve a magyar népi építészet elemeiből.
Az organikus építészetre általánosan elfogadott meghatározás nincs, sokféleképpen körvonalazható. Holisztikus szemlélettel, vagyis a műszaki szempontokon túl történeti, szociális, geográfiai, néprajzi stb. feltételeket mérlegelve fordul a megoldandó feladathoz, a szociális és természeti környezet kor igényei szerinti jobbítását, gyógyítását célozza. Ebben az értelmezésben az organikus építészet gyökerei az ember építési tevékenységének kezdetéhez nyúlnak vissza, s mindig új formában bukkannak a felszínre, anélkül, hogy egyes hajtásai között közvetlen formai vagy stílusbeli rokonságról lehetne beszélni. A magyarországi mozgalom elméleti és gyakorlati megalapozója Makovecz Imre volt, aki a szerves építészetre vonatkozó ismereteit és inspirációit a parasztművészetből, a középkori kisvárosi kultúrából, Frank Lloyd Wright építészetéből és Rudolf Steiner antropozófiájából merítette.
Építészeti kurzus Nathalie Grekofski építész, festőművész, Makovecz Imre egykori munkatársának vezetésével. Mottója: „Rajzolni, együtt gondolkodni, szabadon alkotni - nem csak építészeknek!”
Azoknak ajánlott, akik laikusként érdeklődnek a terület iránt vagy új utakat keresnek szakmabeliként az építészetben, nyitottak, és mélyebben szeretnék megtapasztalni a körülöttük lévő természeti világ, és saját belső világuk összefüggéseit is. Az Építészet bennünk van, nem csak körülöttünk!
A kurzus főbb témái: organikus építészet, az építészet mint egyetemes tevékenység, az építészet mint szakrális műveltség, az építészet gyógyító folyamatai
Helyszín: Budapest II. kerület
Érdeklődés: Nathalie Grekofski nathaliegrekofski@gmail.com, +36 30 470 11 49
1989-től a kétezres évek elejéig a Kós Károly Egyesülés posztgraduális képzést nyújtott vándoriskolájával és Országépítő című folyóiratával. Tagja a hasonló felfogású tervezőket összefogó International Forum Man and Architecture-nek. A Vándoriskolában a frissen diplomázott építészek mesterek mellett munkavégzés közben sajátíthatták el a szakma gyakorlati fortélyait. Jelenleg nem indítanak képzéseket.
Külföldi képzés – szociális és fenntartható építészet:
Alanus University / Alanus Hochschule für Kunst und Gesellschaft (Németország):
Architecture BA és MA
Kapcsolat: alanus.edu/en/studies/degree-programmes
Országépítő folyóirat orszagepito.net