Úgy érzed, hogy a gimnázium után még várnál a továbbtanulással vagy a munkakereséssel? Inkább még kipróbálnád magadat különböző területeken, világot látnál és tapasztalnál? Esetleg egyetem közben vagy után tartanál egy "pihenőévet"? Ez az időszak számos hasznos és fontos tapasztalatot adhat számodra.
"Néha az életben csak arról van szó, hogy még nem tudjuk pontosan, mit is akarunk, és ez teljesen rendben van! Azonban ez gyakran elég rossz érzés, ha magad is benne ragadsz és nagyon frusztráló tud lenni.
Van egy nagyon szép idézet Mahatma Gandhitól: >>The best way to find yourself is to lose yourself in the service of others.<< - >>A legjobb módja annak, hogy megtaláld önmagad, ha elveszíted magad mások szolgálatában.<<
Leegyszerűsítve ez azt jelenti: ahelyett, hogy terv nélkül és frusztráltan reménykednél a tökéletes megoldásban, fordítsd energiádat mások szolgálatára! És tudod, mi a legjobb benne? Hogy ez nem csak másoknak ajándék, hanem legfőképpen magadnak! Mert ebben az időben sok megoldatlan kérdésedre választ kapsz, és megerősödve jössz ki belőlük." - írja a Freunde Waldorf önkéntesküldő szervezet a Facebook-oldalán.
"...már egy pár hónapos utazás is tud adni egy feltöltődést, illetve egy új lendületet."
"Én annak a híve vagyok, hogy néha vannak dolgok, amiktől el kell távolodni, hogy aztán újult erővel lehessen rátekinteni – és akkor teljesen máshogy fogjuk látni az adott kérdést."
- ezek pedig egy volt Waldorf-diák, Tatár Pálma gondolatai, aki érettségi után 9 hónap "gap year"-re ment külföldre.
Ezen az oldalon összegyűjtöttünk pár lehetséges úticélt, önkéntesküldő szervezetet és önismereti képzést, amelyek maguk is waldorfos szemléletben működnek, vagy valamilyen módon kapcsolódnak a Waldorf-mozgalomhoz. Emellett volt Waldorf-diákok tapasztalataival is megismerkedhetsz.
2024 őszén ...úton... szellemi műhely címmel általános orientációs év indult a budapesti (kamaraerdei) Szabad Waldorf Gimnáziumban. Mottója: „Mitől ember az ember?”
A képzés kialakítása 2023-ban kezdődött, melyben közösen dolgoznak együtt végzett Waldorf-diákok és tanárok, hogy egy éves programot - annak végigjárásával és megélésével - kialakítsanak, és amelyre majd egy antropozófiai alapú szakképzés-orientációs év épülhet.
Egyfajta önismeretet segítő, „14. évfolyam” gyanánt, kérdések megfogalmazásával és azokra választ keresve szeretnék értelmezni az embert, a kort, amiben élünk és a kihívásokat, amikkel egy útkereső fiatal találkozik az érettségi után.
„A Waldorf gimnázium elvégzése után a világba kilépő, életük harmadik hetességének végéhez közelítő vagy éppen azt elhagyó fiatalokkal tesszük fel a kérdéseket és keressük a válaszokat, az antropozófiából kiindulva.”
Kiknek szól? 13. évfolyamtól fölfelé, útkereső fiataloknak
Mikor? 2024. szeptember 27. - 2025. május 23. között 24 alkalom péntek délutánonként
Hol? Szabad Waldorf Gimnázium, XI. Budapest
Részletek, jelentkezés ezen a linken!
Kapcsolat: Kristóf Emőke kristof.emoke@szwg.hu
Kép: A képzést bemutató plakát a 2023-as Waldorf Educatio-n
10 hónapos társadalmi vállalkozói képzés 18-28 évesek számára Svédországban. A világ bármely pontjáról várnak jelentkezőket. A társadalmi vállalkozások tevékenységüket a társadalom szolgálatába állítják, egy-egy probléma megoldására hozzák létre őket. A képzés célja, hogy a résztvevők szembe tudjanak nézni korunk kihívásaival, globális problémáival, fejleszteni tudják önmagukat, és pozitív hatással tudjanak lenni a társadalomra, a világra, hogy egy fenntarthatóbb életstílussal és szemléletben váljanak a jövő vezetőivé.
Ahogy a szervezők írnak a programról: „It offers a holistic educational program that expands global understanding and personal awareness. YIP aims to strengthen young people’s capacity to take personal and collective initiative in the face of current global realities.
20-40 participants learn, create and organize alongside experts, facilitators and innovators. YIP’s curriculum provides a platform for young people to expand their understanding, develop their fullest potential and find their authentic tasks in society and the world.
The term „societal entrepreneur” as used by YIP describes people and initiatives that base their actions in service of society and understand the world as one interconnected living organism. This paradigm points to the interconnectedness of global systems and new ways of working toward a more equitable world. Through allowing young people to explore this paradigm and with it face and develop themselves and society, YIP seeks to support these young people to become leaders of a new, more sustainable and integrated lifestyle and future.”
Az alábbi oldalt kísérd figyelemmel, hogy mikor indul a következő képzésük: yip.se/application
Kép: facebook.com/YIPsweden
A Freunde Waldorf (Freunde der Erziehungskunst Rudolf Steiners) önkéntesküldő programjában évente 1800 fiatal vesz rész, és sokféle területen kínál lehetőséget. A Freunde önkéntes szolgálatával akár Németországban, akár más, Európán kívüli országokban is tudsz önkéntes munkát találni.
Ha nem tudod még, merre tanulj tovább, vagy szeretnél róla megbizonyosodni, a választott terület tényleg Neked való-e, érdemes körülnézni a Freunde önkéntes szolgálat lehetőségei között!
Az alábbi területeken kínálnak önkéntes munkát világszerte:
Waldorf-óvodák
Waldorf-iskolák
természet-, környezet- és fajvédelem
ökológiai gazdálkodás, biodinamikus gazdálkodás
antropozófiai szemléletű gyógypedagógia
antropozófiai szemléleten alapuló idősek otthona
Kapcsolat: freunde-waldorf.de/en
Kép: facebook.com/freundeFWD
Camphill közösségek várnak önkénteseket világszerte (a Camphillekről bővebben a Gyógypedagógia fejezetben olvashatsz).
Kapcsolat: itawegmanalapitvany.hu, en.wikipedia.org/wiki/List_of_Camphill_Communities
Kép: camphill.org
A Szabad Ifjúsági Szeminárium egy nemzetközi kreatív tér, ahol egy éven keresztül karriertémákon dolgozhatsz 19-28 év közötti társakkal Németországban. Művészeti, társadalmi és számos más területről szóló kurzusok, antropozófiai szemléletben. A képzés lehetővé teszi a szociális és a kreatív készségek bővítését, a kezdeményezőkészség fejlesztését, és hogy gyakorlati tapasztalatokat szerezhess.
Bővebb információ: jugendseminar.de
Kép: facebook.com/ Freies.Jugendseminar.Stuttgart
A SEKEM egy biodiverzitásért dolgozó egyiptomi antropozófus központ, ahol iskola, orvosi központ és egy egyetem is működik, fenntarthatósági képzésekkel és biodinamikus gazdasággal. Egy társadalmi vállalkozást is működtetnek.
A kezdeményezést Dr. Ibrahim Abouleish indította el feleségével együtt 1977-ben. Az egyiptomi sivatagban vásárolt meg egy 70 hektáros területet, amit fokozatosan a biodinamikus gazdálkodás segítségével élő területté alakítottak át. Céljuk az egyén, a társadalom és a környezet fejlesztése volt, holisztikus megközelítésen keresztül, amely bevonja az ökológiát, a gazdaságot, a társadalmi és kulturális életet is.
Ma már nem csak egy természetileg élő környezet a munkájuk gyümölcse, hanem alapítottak egy iskolát az ott élő gyermekek számára, létrehoztak egy orvosi központot is, egy egyetemet, ahol elsődlegesen a fenntartható környezetről lehet tanulni, ami különösen fontos és úttörő Egyiptomban. Saját termékeket is készítenek, amiket Egyiptomban, Németországban, az USA-ban és online is meg lehet vásárolni.
Videó: The SEKEM story: A miracle in the desert became reality (YouTube)
Honlap: sekem.com/en
Kép: facebook.com/sekemgroup
Biodinamikus gazdaságok várnak önkénteseket Magyarországon és külföldön, a világ számos pontján. A biodinamikus gazdálkodásról bővebben a Mezőgazdaság - Földünk gyógyítása című fejezetben olvashatsz.
Kapcsolat: biodin.hu, demeter.net, demeter.net/contacts/contacts-worldwide
Kép: demeter.net
A svájci Goetheanum épületét Rudolf Steiner tervezte, és az antropozófia központjának tekinthető. Egy olyan intézmény, amely arra szolgál, hogy az antropozófia különböző életterületei (nevelés, orvoslás, mezőgazdaság, művészetek stb.) otthonra lelhessenek benne, és fejlődni, inspirálódni tudjanak, például rendezvények, műhelymunkák, csoportmunkák keretében. A különböző életterületeken dolgozó szakemberek egy-egy saját szekciót vezetnek. Építészeti szempontból is izgalmas úticél lehet.
Kapcsolat: dasgoetheanum.com
Kép: goetheanum.ch
A Goetheanum Ifjúsági Szekciója folyamatosan rendez programsorozatokat, konferenciákat fiatalok számára. Ezeket többnyire angol nyelven hirdetik meg a világ bármely pontján élő érdeklődők számára.
Ízelítő az elmúlt évek eseményeiből: Digital Technology & Spiritulity, Principles of Helathy Social Life, Hands in on Earth, Threefold Social Order, A Full-Time Training in Anthroposophy for Young Adults.
Mottójuk: „A mi feladatunk, hogy teret biztosítsunk a fiatal emberek számára, hogy felfedezhessék a kérdéseiket és fejleszthessék a kezdeményezéseiket, hogy ezáltal alakíthassák a jövőt az ő egyedi lehetőségeik és kreativitásuk szerint.”
Podcastjuk: Question of Courage (Spotifyon elérhető)
Video Lectures: youthsection.org/en/videos
Honlap: youthsection.org/en
Elérhetőség: mail@youthsection.org, +41 61 706 43 91
Kép: facebook.com/ youthsectiongoetheanum
A WaldorfMinds egy firenzei Waldorf-diák, Pietro Gioioso által létrehozott applikáció. Kapcsolódási lehetőséget biztosít nemzetközi (volt) Waldorf-diákokkal. Itt könnyen elérhetjük egymást a világ bármely pontjáról, megoszthatjuk egymással gondolatainkat és felvehetjük a kapcsolatot más országban élő (volt) Waldorf-diákokkal. Hasznos lehet, ha például utazni, önkénteskedni vagy dolgozni készülsz valamelyik országban!
Erről az oldalról tudod letölteni az applikációt: waldorfminds.webflow.io
Kép: WaldorfMinds
Önkéntesség Spanyolországban és Hollandiában
"Ha valaki nem is akarja utána egy életen át csinálni, már egy pár hónapos utazás is tud adni egy feltöltődést, illetve egy új lendületet. És ami talán még fontosabb, segíthet egy olyan új perspektívában is megvilágítani az életünket, amit eddig úgy nem láttunk. Én annak a híve vagyok, hogy néha vannak dolgok, amiktől el kell távolodni, hogy aztán újult erővel lehessen rátekinteni – és akkor teljesen máshogy fogjuk látni az adott kérdést."
"Mert néha nem tudunk ezekből kiszakadni, és pont azért csömörlünk bele, mert beleforgatjuk saját magunkat és nem tudunk rálátni magunkra – és akkor egy ilyen eltávolodás után rá tudunk nézni és azt mondani, hogy oké, akkor mostantól ezt másképp csinálom."
"minden elérhető valamilyen önkéntes programmal vagy efféle lehetőséggel. Úgyhogy érdemes azt követni, amit az ember megálmodik, ami közel áll hozzá, vagy amit meg szeretne nézni, vagy ha nyelvet szeretne tanulni”
"Amit tanácsolni tudok ezzel kapcsolatban, az az, hogy nem örökre választja az ember azt a helyet, ahova elutazik, nyilván programtól is függ, de teljes mértékben tudja változtatni az úticélját. Minden teljesen jól megközelíthető, én például a Workaway-jel utaztam és mind a mai napig nézegetem, hogy hova szeretnék még majd elmenni"
Ezek pedig egy volt Waldorf-diák, Tatár Pálma gondolatai, aki érettségi után 9 hónap "gap year"-re ment külföldre.
A vele készült interjút, amiben sok hasznos tanácsot és konkrét tippet osztott meg velünk a külföldi önkéntességgel, utazásokkal kapcsolatban, A világba nézek én 1. lapszámában, ezen a linken találod: https://waldorfalumni.hu/2023/1/#p=39
Önkéntesség egy skóciai Camphill közösségben
"Minden pillanatban tanulok, fejlődöm, megtudok valami újat a diákok hangulatáról, világáról. Mindegyik diáktól tanulok, képességeim fejlődnek általuk. Például, az egyik autista és epilepsziára hajlamos diák kommunikációja nonverbális. Ő hangokkal, a hangjai intenzitásával, dallamával osztja meg érzéseit, gondolatait. Olyan, mintha a levegőben járna, mintha a fizikai világ felett repülne, lebegne, mintha egy másik világgal kommunikálna, amelyet mi nem érthetünk és lehet, soha nem is fogunk érteni. Ugyanakkor ő minden szavunkat pontosan érti, az már egy másik kérdés, hogy elfogadja-e. Ettől a diáktól egy új nyelvet tanulok és a megfigyelőképességem nagyban fejlődik."
"a külföld, mint fogalom, számomra más jelentést nyert. Eddig a nyaralások helyszínét, a kikapcsolódás érzését, a hétköznapoktól való elszakadást jelentette. A Camphill közösség által ez megváltozott, az otthonommá vált közel egy évre. Itt élek, itt vannak a hétköznapjaim, a szobám, a camphilles barátaim.
Továbbá sok nemzetiségű önkéntest, itt dolgozót ismertem meg, ezáltal több kultúrába, életvitelbe, szokásba nyertem betekintést. Úgy érzem, nyitottabb lettem és kíváncsibbá váltam a világra és az emberekre az itt töltött idő során. Olyan ez kicsit, mintha most egy időszakra másik életet élnék, magam mögött hagyva a magyarországit."
Molnár Dorottya volt Waldorf-diák beszámolóját Camphill éltető közössége - Skócia címmel A világba nézek én 3. számában, itt találod: https://waldorfalumni.hu/2024-1/
Kép: Freunde Waldorf Facebook-oldal
Ha valamelyik önkéntes lehetőség megszólított, de érdekelnének személyes tapasztalatok is az adott helyről, mielőtt jelentkeznél, írj a Waldorf Alumninak, vagy közvetlenül az Alumni Facebook-csoportba, és segítünk összekötni olyan volt Waldorf-diákokkal, akiknek az adott helyről/szervezetről/országról van személyes tapasztalata! Elérhetőségünk: alumni@waldorf.hu