A biodinamikus gazdálkodás a mezőgazdálkodás azon formája, amely a kozmoszt formáló erőket és az élet ritmikus folyamatait alapul véve a természet rendjét és a benne fellelhető anyagokat használja a növények termesztéséhez, az állattenyésztéshez és az élelmiszerek előállításához. A gazdaságot egységes, „élő organizmusnak” tekinti, ahol az ember szimbiózisban él a természeti környezet összes szereplőjével (emberek, növények, állatok és a talaj). A bio és a biodinamikus gazdaság közötti fő különbség az, hogy itt a kozmikus ritmusok, a Nap, a Hold és a bolygómozgások hatásait tanulmányozva és kihasználva végzik a mezőgazdasági munkákat. Nagy hangsúlyt fektetnek a talaj termékenységének megőrzésére, helyreállítására.
A Demeter minősítés (védjegy) a biodinamikus gazdaságokból származó termékeket jelöli.
Rudolf Steiner 1924-ben Koberwitzben (Sziléziában) nyolc előadást tartott „A mezőgazdaság gyarapodásának szellemtudományos alapjai” címmel az akkori gazdák kérésére, akik érzékelték, hogy a mezőgazdálkodás folyamatai, illetve a termesztett növények minősége kedvezőtlen irányba változtak. Ezért kérték fel Steinert, hogy segítsen és adjon támpontokat, hogyan lehet a továbbiakban az embert minden oldalról tápláló élelmiszert megtermelni. Ekkorra tehető a biodinamikus mozgalom indulása.
Magyarországon 43 tanúsított biodinamikus gazdaság található, de a biodinamikusan gazdálkodó, nem minősített gazdaságok száma ennél nagyobb.
A hazai biodinamikus mozgalom dr. Mezei Ottóné munkássága eredményeként jött létre. 2000-ben megalakult Gödöllőn a Biodinamikus Közhasznú Egyesület, ma Magyar Biodinamikus Egyesület.
A Biodinamikus Szövetség – Demeter International (BFDI) szervezet fogja össze a hivatalosan is ellenőrzött és minősített biodinamikus gazdaságokat.
A Demeter minősített gazdasági területek nagysága ma Magyarországon közel 7000 hektár, a biodinamikusan gazdálkodó, de nem minősített gazdaságok száma és területe ennél nagyobb.
Kapcsolat: biodin.hu
Részleteket ezen az oldalon találsz.
Részleteket ezen az oldalon találsz.
Kép: demeter.net
A Biokultúra Ökopiacon kizárólag jogszabályoknak megfelelő, érvényes tanúsítvánnyal rendelkező, ökológiai gazdálkodásból származó termékeket lehet vásárolni. Biodinamikus Demeter gazdák termékei is elérhetők (Hubai Kft., Budaházi kertészet, Erdődi gazdaság)
Cím: Budapest XII. kerület (Csörsz u. 18.) Nyitva: minden szombaton 6-tól 13-ig.
Kapcsolat: www.okopiac.hu
Biokiskert
Biodinamikus vetőmagokat is lehet náluk kapni. Vásárlás személyesen vagy online - német termékek.
Kapcsolat: biokiskert.hu
Nyíregyházi kosárközösség
Részlegesen árulnak csak online, alapvetően offline boltjuk van. Leginkább biotermékeket árulnak.
Kapcsolat: alma.nyiregyhazikosar.hu
Kávássy László - biodinamikus alma
Kapcsolat: lkavassy@yahoo.co.uk
Biodinamikus méhészet
Kapcsolat: vacsabi@gmail.com, benke11csaba@gmail.com, tamas.radetzky@gmail.com
dm-drogerie markt
Bizonyos termékeik biodinamikusak (külföldi termékek)
Kapcsolat: dm.hu
Darkest: étcsokoládé
Kapcsolat: etcsokibolt.hu/termekcimke/biodinamikus
Sekem termékei (lásd: Önkéntesség, gap year, külföld fejezet)
Kapcsolat: sekem.com/en
Már több webáruházban is vásárolhatóak bizonyos demeter minősítésű termékek: Kifli webáruház, Bio-Barát biobolt, Piccantino fűszervilág, EgészségPláza, HerbaDiszkont webáruház, ...
Éless Tímea timea@szolo.eu
Bencze Szőlőbirtok info@benczebirtok.hu
Kristinus Szőlőbirtok Kft laszlo.dober@kristinus.hu
Egly Szőlőbirtok és Borászat palotapince@palotapince.hu
Turay családi pincészet timea.truszek@gmail.com
Wassmann pince info@weingut-wassmann.de
Pendits Kft pendits@t-online.hu
A Magyar Biodinamikus Egyesület évente megrendezi Gödöllőn a Biodinamikus téli intenzív tanfolyamát, valamint (általában a Legéndi Demeter gazdaságban) egynapos képzéseit
Ezekről az egyesület honlapján az oktatás és az aktuális események címszó alatt tudtok tájékozódni: biodin.hu
Waldorf-iskolai kertművelés-szaktanár és biodinamikus mezőgazda- és kertészképzés a Biodinamikus Mezőgazdálkodásért Alapítvány (Legénd) és az Antropozófiai Pedagógiai Műhely közös szervezésében
Szakmai felelősök: Csécs Mónika és Mezei Mihály. Pedagógiai felelős: Kulcsár Gábor.
A Waldorf-kertésztanár és biodinamikus mezőgazda- és kertészképzés általában 2 évente indul.
Előzetes jelentkezés lehetséges Csécs Mónikánál: monika.csecs@gmail.com
Biodinamikus méhésztanfolyam a Biodinamikus Mezőgazdálkodásért Alapítvány szervezésében
Kapcsolat: vacsabi@gmail.com és benke11csaba@gmail.com
Biodinamikus gazdálkodás elméletben és gyakorlatban című önképzőkör a Szadai biodinamikus közösségi kertben
A Szadai Biokör szeretettel várja az érdeklődőket havi műhelyalkalmaira.
Részletek: https://www.biodin.hu/aktualitasok/szadai-biodinamikus-kozossegi-kert, szadaibiokor@gmail.com, Zöld Edit +36 70 948 1344,
Facebook-oldal: https://www.facebook.com/p/Szadai-Biok%C3%B6r-100067156135901/
Képzési lehetőségek világszerte:
Itt tudsz keresni a világ minden táján biodinamikus képzést: demeter.net/services/biodynamic-training
Térkép: demeter.net
Képzések listája és rövid leírás róluk, elsősorban angol nyelvterületeken:
Részleteket itt találsz: biodynamics.com/education-and-training-opportunities
Kép: biodynamics.com
Waldorf-iskolások kertészeti gyakorlata a Biodinamikus Mezőgazdálkodásért Alapítványnál Legénden
Budaházi kertészet Domony – kertészeti gyakornokokat fogad
Kapcsolat: Budaházi Antal +36 30/9418976, budahazitoni@gmail.com
Szadai biodinamikus kertközösség
Kapcsolat: Zöld Lászlóné zeduska@gmail.com
Biodinamikus kertészeti csoport (Magyar Antropozófiai Társaság - MAT)
A csoportmunka témája: biodinamikus kertészeti és mezőgazdasági ismeretek az antropozófiában. A csoportmunkához úgy kertészkedők, mint üzemi mezőgazdálkodók, valamint a biodinamikus termékeket fogyasztók, vagy fogyasztani vágyók jelentkezését is várják.
Időpontok: minden páros héten kedden (iskolai időszakban), 18.00 – 20.00 között, a MAT emeleti kistermében. (1026 Budapest, Riadó u. 2b.) A részvételhez előzetes jelentkezés szükséges telefonon, a csoport vezetőjénél: Mezei Mihály +36 20 2407 390.
Magyar Biodinamikus Egyesület
Célja a biodinamikus gazdálkodási mód elméletének, szemléletmódjának és gyakorlatának támogatása, oktatása. Tagsága az életet támogató (bio); az élet ritmusaihoz alkalmazkodó (dinamikus), az ember és a Föld-organizmus érdekében történő, tájba illeszkedő, széleskörű, természetidegen anyagok felhasználását mellőző gazdálkodást folytat. Teszi mindezt dr. Rudolf Steiner alapelveit és útmutatásait követve, a biodinamikus preparátumok alkalmazására alapozva. A Magyar Biodinamikus Egyesület teljes jogú tagja a BFDI-nek (Biodinamikus Szövetség – Demeter International).
Kapcsolat: biodin.hu/kapcsolat
Maria Thun a Biodinamikus Kutató Kör tagjaként munkálkodott. A 69 éve végzett kutatások, kísérletek a kozmikus konstellációk hatásának kérdéseire keresik a választ a kertészetben, mezőgazdaságban és a méhek speciális életében. A kutatás eredményei adnak alapot a javaslatoknak, melyek az évente megjelenő Maria Thun-féle Vetési naptárban olvashatók.
Beszerzés itt: Magyar Biodinamikus egyesület biodin.hu, Magyar Biokultúra Szövetség biokultura.org, és egyéb webáruházak
Rudolf Steiner: A mezőgazdálkodás gyarapodásának szellemtudományos alapjai (GA327)
Mezei Ottóné: Biodinamikus kertgazdálkodás
Mezei Ottóné: A teljes értékű kenyér
Manfred Klett: Alapelvek a biodinamikus permetező és komposztoltó preparátumok használatához
Biodinamikus hozzáadott érték (kiadvány)
Thomas Mayer: Együttműködés az elementárokkal
"Volt már olyan tapasztalatod a természetben, hogy egy hely megmagyarázhatatlanul fontos lett számodra? Éreztél már mély tiszteletet és nagyrabecsülést egy méretes fa előpttt? Csúsztattál már a zsebedbe különös formájú köveket, amelyeket sokáig őrizgettél? Rácsodálkoztál már egy forrás körül a pezsgő, életteli hangulatra? Követted már a szemeddel egy magasban repülő madárraj vonulását? Megfigyelted már, hogy táncol a napsugár a növények levelén?
Vajon ezek csak a változó hangulataid vagy rejtőzik mögöttük valami, ami még számodra ismeretlen? Érdekel mások mit gondolnak erről?
Ebben a most megjelent könyvben 13 beszélgetést olvashatsz olyan emberekkel, akik a mindennapi életükben már együttműködnek az elementárokkal:
- Kik ezek az emberek?
- Hogy kapcsolódnak az elementárokhoz?
- Hogyan dolgoznak együtt?
- Milyen eredményeket értek el?
- Mit lehet tőlük tanulni?
Fordítóként és kiadóként azoknak ajánlom ezt a könyvet, akik nyitottak egy új szemlélet befogadására, és szívesen olvasnak mások útkereséséről, egy lélekkel és szellemmel áthatott világ felfedezésében."
Megvásárolható, megrendelhető Kattner Krisztánál: kriszta@ideo.hu
Kép: antropozofia.hu